Cortex 3

Cortex 3 to kolejna już gra z tej wyzwaniowej serii. „Mądra gra” jak widnieje na pudełku. I faktycznie, jest to cykl w którym trzeba co nieco pomyśleć, pokombinować, wysilić się, aby zebrać cztery fragmenty mózgowej układanki i zwyciężyć, nim zrobią to nasi przeciwnicy!


Co mamy w pudle?

  • 90 kart
  • 6 układanek z obrazkiem mózgu
  • instrukcję

O co w tym wszystkim chodzi?

W trzeciej części chodzi dokładnie o to samo o co w poprzednich dwóch, a także wersji dla dorosłych, którą miałam przyjemność recenzować jakiś czas temu. Mamy różnorodne zagadki, natomiast teraz ich kategorie są inne, nowe, lecz równie ciekawe.

Osiem zupełnie nowych kategorii to coś co z pewnością jest fajnym, odświeżającym serię elementem. To coś dzięki czemu gra zyskuje, bo przecież ile można układać w kółko te same wyzwania? No w sumie to można, niemniej nowe jest w tym wypadku lepsze, bardziej zaskakujące, mniej przewidywalne względem poprzednich edycji.

Mamy tu trochę zagadek logicznych, koordynacji a nawet arytmetyki. Zatem nie są to głupawe zadanka, tylko czasem faktycznie trzeba mocno wytężyć mózg. Natomiast największą różnicą względem poprzedników, jest tutaj wyzwanie zapachowe. Dawniej były to karty – macanki, które trzeba było dokładnie obmacać by odgadnąć przedmiot. Teraz są karty -wąchanki. Pocieramy je i nie patrząc, odgadujemy co to za zapach. Wydaje się spoko, pomysł świetny. Aczkolwiek do mnie to nie przemówiło, bo dla mnie wszystkie pachnął jak mydło. Także na tym rodzaju zagadek się rozbijam, bo nie jestem w stanie tego ogarnąć.

Swoją drogą, naszła mnie taka myśl, że to idealna gra na czas pandemii. Bowiem można sprawdzić czy ktoś nie stracił węchu. Ja nie straciłam. Ale wszędzie czuję mydło i jest to niesamowicie frustrujące, bo przez to przegrywam.

Zalety:

– prosta mechanika
– szybka rozgrywka
– ładne wykonanie
– wysoka regrywalność
– małe pudełko
– dobrze się skaluje
– trzeba myśleć

Wady:

– mydło
– sklejające się karty

Czy warto wąchać obrazki?

Samo wąchanie, jak już wspomniałam, do mnie nie przemawia. Zamysł fajny, ale ewidentnie nie trafiony we mnie. Jednakże całokształt jest super. Nie jestem pewna czy zawarte tutaj rodzaje wyzwań nie są dla mnie lepsze i bardziej atrakcyjne niż w poprzednich wersjach. A może po prostu tamte mi się przejadły?

Osobiście bardzo dobrze się bawiłam podczas rozgrywki, nawet jak przegrywałam. To całkiem przyjemny przerywnik między tępymi gierkami, zmuszający do wysilenia mózgu i wzmożenia koncentracji. Polecam fanom serii, ale nie tylko. I jeśli wahalibyście się między Cortex 3 a Cortex – Niegrzeczny to już możecie przestać się wahać, bo wiadomo, że trójka jest o wiele lepsza. Natomiast jeśli rozważacie między trójką a poprzednimi wersjami, to ciężko powiedzieć co jest lepsze. Moja sugestia, jako planszówkowego świra i growego zbieracza: bierzcie wszystkie!

Podstawowe informacje:
Liczba graczy: 2 – 6
Wiek: od 8 lat
Czas gry: 15 minut
Autor: Johan Benvenuto, Nicolas Bourgoin
Ilustracje: Sebastian Lopez
Wydawca: Rebel

Za grę dziękuję wydawnictwu:

znaki rebel3