Podaj hasło

Podaj hasło to kolejna gra z serii „Gry z pazurem”. Aczkolwiek jej przynależność do tego cyklu poznałam wyłącznie po oznaczeniu na pudełku. Jakoś nie do końca pasuje mi ona do tych drapieżnych gier. Odbiega klimatem i wyglądem. Choć pudełko jest małe, to wykonane z innego materiału, matowe. Wydaje się być takim eko pudełkiem. A jeśli chodzi o zawartość, to mamy tu typową imprezówkę, przeznaczoną dla większej ilości graczy.

Co mamy w pudle?
– 24 znaczniki
– 18 kart punktacji
– klepsydrę
– 56 kart tematów/liter
– 16 kart pozycji
– instrukcję

O co w tym wszystkim chodzi?

Podaj hasło to kolejna gra słowna. Rozkładamy kafelki, wybieramy kategorię i literę, przekładamy klepsydrę i jak najszybciej musimy podać pasujące słowa. W przypadku gry dla dwóch osób, jest to trudniejsze, bo jesteśmy sami w drużynie. Jeśli gramy w większym gronie, o wiele łatwiej wymyślić słowa, natomiast podczas rozgrywki panuje niesamowity chaos i ciężko upilnować i skontrolować to, co robią przeciwnicy. Gra absolutnie nie ma sensu w gronie trzech osób. Ogólnie nieparzysta ilość graczy jest niefortunna, bo jedna drużyna ma więcej ludzi, więc więcej haseł może odgadnąć. Ale o ile w nierównych drużynach da się grać, tak totalnie nie fair wydaje się gra dwa na jednego. Zatem zamiast zapisu, że gra jest od 2 do 10 graczy, powinna być informacja, że gra przeznaczona jest dla 4-10 graczy oraz dla dwóch osób. Wtedy byłoby to bardziej adekwatne.

podaj haslo

Gra tworzy taki klimat teleturnieju. Prosta, niby komputerowa grafika. Do tego system liczenia punktów, który polega na przekładaniu karteczek z cyferkami. System ten jest okropnie upierdliwy, męczący i zwyczajnie nie wygodny, ale wizualnie nam to rekompensuje i punktacja wygląda naprawdę nieźle.

Ogólnie gra sporo nadrabia wyglądem. Proste, malutkie pudełeczko jest wypchane kartami – kafelkami, które również mają proste obrazy. Całość jest prosta, minimalistyczna i tym minimalizmem bardzo plusuje. Do tego nie ma co się czepiać.

Zalety:

– ładna grafika
– różnorodne kategorie
– małe pudełko
– atmosfera teleturnieju
– na dużą ilość osób
– prosta mechanika
– dobra imprezówka

Wady:

– źle się skaluje
– niewygodna punktacja

Czy w ogóle warto podawać hasło?

Warto, jeśli planujemy jakąś imprezę. Bo właśnie tak traktuję tę pozycję, jak typową imprezówkę. Zaletą z pewnością są tu proste zasady i spora ilość różnorodnych kategorii. Teleturniejowy klimat może nam się udzielić i możemy się dobrze bawić. Możemy, ale nie musimy. Jeśli chodzi o gry słowne, ta nie znajdzie się na moim podium, nie będzie miała wysokiej noty w rankingu. Jest ładna, prosta, poprawna, ale nie chwyciła mnie za serce, nie urzekła. Brakuje mi tu czegoś. Może jakaś negatywna interakcja poprawiłaby sprawę?

podaj haslo pudlo

Po co mieć Podaj hasło w swojej kolekcji? Najlepszy argument: by mieć w kolekcji całą serię „Gry z pazurem”. Bo seria jest bardzo, bardzo dobra. Ta produkcja póki co jest na końcu tego cyklu, ale tylko dlatego, że reszta jest na bardzo, bardzo wysokim poziomie i mimo upływu czasu, często do niej wracam.

Podstawowe informacje:
Liczba graczy: 2 – 10 osób
Wiek: 10+
Czas gry: 20 minut
Autor: Roberto Pisonero Trapote
Wydawca: Granna

Za grę dziękuję wydawnictwu:
granna-logo