CV Pocket

CV Pocket to z założenia mniejsza, poręczniejsza odmiana tradycyjnego CV. Chodzi o to, by nie targać ze sobą wielkiego kartonu (lub dwóch, jeśli mamy dodatek Plotki), tylko zabrać ze sobą małe pudełeczko i ruszyć w świat.

cvpocket

Małe pudełeczko jest, w świat można wyruszać. Ale w tym świecie zdecydowanie będziemy potrzebować dużego stołu, czy jak kto woli: podłogi. Choć sama gra zajmuje nie wiele miejsca, to rozgrywka wymaga od nas układania kart na sporej przestrzeni, w dodatku tak, by się nie rozjechały. Czy to źle? W żadnym wypadku, aczkolwiek z pewnością odrzuca nam to grę CV Pocket z kategorii podróżnych, do której w mojej głowie pretendowała.

Co mamy w pudle?
– 55 kart
– notes
– ołówek
– instrukcję

O co w tym wszystkim chodzi?

Mamy karty, dość nietypowe, bo drukowane poziomo. Rozkładamy je na stole. Gracze kolejno biorą po jednej karcie, po czym układają zdobycze przed sobą, tak by utworzyć swoje CV.

W zasadzie to jest wszystko. Nie ma tu żadnej interakcji. Nie możemy nikomu przeszkadzać, krzyżować mu planów (chyba, że niechcący, bo akurat zabierzemy kartę na którą on się czaił). I ten brak interakcji jest chyba największym minusem gry, przez co przekłada się na niezbyt wysoką regrywalność.

cvpocket2

Zalety:

– ładna grafika
– dobrze się skaluje
– prosta mechanika
– intuicyjne oznaczenia
– czytelne symbole
– karty z sensem
– „ściąga” dla każdego gracza
– notesik na punkty + ołówek

Wady:

– brak interakcji
– mała regrywalność

Czy w ogóle warto układać swój życiorys?

Warto, ale tylko w momencie, gdy chcemy zagrać w coś prostego, szybkiego i nie wymagającego. Gdy w danej chwili mamy większe ambicje i wyższe wymagania, możemy być zawiedzeni.

CV Pocket to prosta gierka polegająca wyłącznie na dobieraniu kart w taki sposób, by uzbierać jak najwięcej punktów zwycięstwa. Na początku trudno zapamiętać za co mamy punkty i co nam się najbardziej opłaci, ale z pomocą nadchodzi karta – ściągawka, jedna dla każdego gracza. Dzięki temu swobodnie możemy obmyślać strategię działania.

cvpocket1

Choć jest łatwo, wręcz banalnie prosto, to jest przyjemnie. Grafiki znane nam z poprzedniej, większej wersji gry, umilają rozrywkę i cieszą oko. Komiksowi bohaterowie wprawiają w dobry nastrój, a gdy odczytujemy swoje CV na głos, świetnie komponują się z naszym fikcyjnym, głupkowatym życiem.

CV Pocket ma dużą przewagę nad klasycznym CV. Nie ma tak dużej losowości. Nie ma tu żadnych kostek. Są tylko karty i nasze – nie zawsze dobre – decyzje.

Podstawowe informacje:
Liczba graczy: 2 – 4 osób
Wiek: od 10 lat
Czas gry: 20 minut
Autor: Filip Miłuński
Ilustracje: Piotr Socha
Wydawca: Granna

Za grę dziękuję wydawnictwu:
granna-logo