Czy wstydzisz się swojej firmy?

Mam czasem wrażenie, że ludzie się wstydzą… siebie. Wstydzą się tego, kim są, jak się zachowują, co robią. I nie mam teraz na myśli tylko tego, że kłamią, udają kogoś innego. To też, wiadomo. Ale teraz raczej chodzi mi o to, że nie przyznają się do swych działań, swoich dokonań. To mniej więcej tak jak w przypadku pisania książek pod pseudonimem. „Napiszę, ale nie powiem, że to moje, bo jak się komuś nie spodoba, to przynajmniej nie będą wiedzieć, że to ja.” – tak mniej więcej to wygląda.

Jednakże jeszcze śmieszniejsi są ludzie, którzy zakładają firmę, bo chcą być bardziej niezależni, chcą mieć kasę. Dużo kasy. A wiadomo, że znaczną część klientów wabi się za pomocą marketingu szeptanego. A żeby o Tobie coś wyszeptali (nie koniecznie miłego) to muszą Cię znać, lub przynajmniej wiedzieć o Twoim istnieniu. Najchętniej będą Cię polecać znajomi, co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Tylko jak mają Cię polecić, jeśli nie chwalisz się swoim istnieniem? Nie mówię, że masz wykrzykiwać wszędzie, że masz swoją działalność, bo to może być dość uciążliwe. Ale chociaż nie wstydź się tego, co założyłeś. Nie wstydź się swojego biznesowego dziecka, tylko chwal się nim. Masz na Facebook’u zdjęcie żony, dzieciaka, psa, kota i informację o tym kiedy te istoty obchodzą urodziny, czy jakieś rocznice i inne badziewia. Dlaczego nie dodasz tam pięknej zakładki „praca” w której pochwalisz się gdzie pracujesz? A zdarzają się i tacy, co mają coś tam wpisane, ale nie jest to info aktualne. Są tacy co mają tam jakąś bzdurę nawet z przed kilku, kilkunastu lat i nie raczą jej usunąć, poprawić. Nie specjalnie mogę zrozumieć dlaczego. Boją się porażki? Wstydzą się tego co robią? Najwyraźniej tak. Ale jeśli boisz się, że nie podołasz – od razu odpuść, poddaj się, szkoda Twojego wysiłku. A jeśli nie chcesz by ktoś się dowiedział co robisz, wstydzisz się tego, no to cóż, najwyraźniej masz ze sobą nie mały problem człowieku. Ale nie martw się, nie Ty jeden. Takich jak Ty jest mnóstwo. Niestety.

PS Pomogę Ci, jeśli chcesz. Jako, że najtrudniejszy jest pierwszy krok, możesz go wykonać tutaj. Jak napiszesz co robisz, czym się zajmujesz, to przynajmniej będziesz wiedział jak to robić w przyszłości. A jest spora szansa, że nikt tego nie przeczyta, wiec nie będzie Ci głupio jeśli coś się nie powiedzie. Jak się nauczysz, w końcu przywykniesz i będziesz w stanie mówić, pisać częściej o tym, czym się zajmujesz. Niech świat Cię pozna. Rusz się, wyjdź mu naprzeciw! 😉