Wesele Zajna – At-Tajjib Salih

Wesele Zajna
„Zajn się żeni, Zajn się żeni !!!” – To zdanie, które najbardziej zapamiętałam z całej książki, gdyż było powtarzane tam nagminnie, aż do znudzenia. I na dobrą sprawę, nie przypominam sobie, aby działo się tam coś jeszcze. Cała akcja toczy się właśnie wokół tytułowego „Wesela Zajna”. Poza okrzykami, że się żeni, nie pamiętam niemal nic.

Książka z serii „Kontynenty”. Serii pozwalającej nam poznawać inną kulturę i twórców, którzy są popularni w swoich rejonach. Książka z serii, po którą bym pewnie nie sięgnęła, gdyby nie to, że wpadła mi w ręce przez jakiś konkurs. I nie chodzi tylko o to, że jest w twardej okładce, których nie lubię. Po prostu nie specjalnie ciągnie mnie w kierunku arabskiej literatury.

I pewnie też dlatego niewiele z lektury pamiętam. Nie mam pojęcia na temat krajów arabskich a tym bardziej panującej tam kultury. Dlatego też bieganie i chwalenie się ślubem wydawało mi się absurdalne i wręcz nudne. Tekst był też przeładowany dziwnymi słowami, które nie zostały przetłumaczone tylko bezczelnie wplecione w tekst. Był to zabieg, który zapewne miał oddać klimat, pozwolić czytelnikowi wejść głębiej w prezentowany świat. I faktycznie, mogło się to udać, jednak nie w moim przypadku. Przyczyna tego jest prosta, wcale w owy świat wchodzić nie miałam ochoty i broniłam się przed nim do ostatniej strony. Więc w sumie, nie długo, bo książka jest niezwykle cienka. Niecałe 100 stron, to akurat takie czytadełko na jeden wieczór.

Ale to, że mi się nie podobało, nie znaczy, że nie polecam owej pozycji. Wręcz przeciwnie, polecam ją bardzo. Mnie to nie interesowało i od początku podchodziłam do tego sceptycznie. Ale jeśli kręcą Cię takie klimaty, jeśli chcesz poznać inne zakątki świata, to śmiało. Łap za książkę i czytaj. Nie musisz bać się, że nie zrozumiesz. Bo właśnie to, co spodobało mi się najbardziej, to słowniczek znajdujący się na końcu. Dzięki niemu nawet najdziwniejsze, najbardziej pokraczne słowa użyte w tekście da się zrozumieć zatapiając się coraz bardziej w akcję wykreowaną przez At- Tajjib Saliha, który to podobno jest jednym z najbardziej znanych, współczesnych pisarzy arabskich.