Wakacje od życia – Agnieszka Topornicka

Wakacje Od Życia
„American dream” – amerykański sen, marzenie. Marzenie wielu osób w tym także bohaterki powieści. Określenie to dotyczy także spełnienia, sukcesu. Marzenie o lepszym życiu. Tego właśnie pragnęła główna bohaterka, której prawdziwego imienia nigdy nie poznaliśmy. Odkąd przyjechała do Stanów, nazywana jest „Nowa”, gdyż po prostu jest nowa.

Na początku zagubiona, jednak z dnia na dzień, z kartki na kartkę, coraz bardziej oswojona z obcym miejscem. Oswaja się stopniowo, w sposób naturalny o co zadbała Agnieszka Topornicka. Widać, że autorka wiele lat spędziła w USA. Zna tamtą kulturę na wylot. Kilka razy podczas czytania zawahałam się i spojrzałam kto tłumaczył książkę – zapominałam, że napisała ją polka.

W swobodne opisy wplecione są angielskie słowa. Proste, podstawowe, aczkolwiek dla osób które nigdy nie miały kontaktu z tym językiem, momentami mogą być problematyczne. Co ciekawe, na początku obcojęzycznych słów jest mnóstwo. Im dalej, tym mniej. Pod koniec tekst jest niemal w całości w języku ojczystym. To chyba za sprawą adaptacji bohaterki. W końcu to ona jest narratorką. Im dłużej jest za granicą, tym swobodniej się tam czuje. Płynniej mówi. Z łatwością przychodzą jej rzeczy o których dawniej nie miała pojęcia, bądź nie wiedziała jak się za nie zabrać. Więc mówić też może swobodnie, spójnie w jednym języku.

Zastanawiałam się nad tytułem „Wakacje od życia”. Jakie to wakacje? Przecież to ciężkie życie w całej okazałości. Praca, obowiązki. Tu nie ma miejsca na wakacje. Ale to jest właśnie wspomniany wcześniej amerykański sen. Sen, który w pewien sposób czyni wszystko nierealnym. Marzenie, które sprawia, że życie staje się nierzeczywiste. Że życie nie istnieje. Zatrzymało się na jakiś czas i można od niego odpocząć. To są właśnie tytułowe wakacje. Myślę, że każdy chciałby takie przeżyć. Jeśli nie może naprawdę, to chociaż za pomocą tej lektury.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *