Jasnowidz w salonie, czyli spirytyzm i paranormalność w Polsce międzywojennej – Paulina Sołowianiuk

„Jasnowidz w salonie, czyli spirytyzm i paranormalność w Polsce międzywojennej” to książka pozornie nudna, zawierająca mnóstwo dat i historycznego bełkotu. Na szczęście, tylko pozornie.

Nie lubię historii, nie przepadam za literaturą historyczną. Za to intryguje mnie spirytyzm czy zagadnienie jakim jest paranormalność, To drugie przeważyło, chwyciłam książkę Pauliny Sołowianiuk i zanurzyłam się w jej lekturze.

jasnowidz

Autorka w bardzo interesujący sposób opisuje co działo się w Polsce w okresie międzywojennym. Nie wszystko, nie szczegółowo, nie atakuje datami, dzięki czemu lektura jest przyjemna i znośna dla kogoś, kto historii nie lubi. Mało tego, momentami potrafi wciągnąć na tyle, że zapomina się gdzie się jest i w jakich czasach Totalnie można odjechać w opowieść stworzoną przez autorkę i będąc w roli obserwatora, przyglądać się temu co dzieje się w miejscu, do którego nas zaprosiła.

A dzieje się sporo. Są zarówno dziwne, bardzo prawdopodobne sytuacje. Są też takie, które w pewien sposób przerażają. Znajdą się i te, które nie pozwalają nam w nie uwierzyć, choć też nie są w stanie dać o sobie zapomnieć, cały czas zastanawiamy się, czy aby na pewno nie była to prawda. A są też takie, które są ewidentnym oszustwem. Bo wiadomo, jak można się na czymś wzbogacić, to polak z pewnością to zrobi. Sołowianiuk demaskuje w książce oszustów, którzy wzbogacali się na naiwności innych ludzi. Udawali, że mają pewne zdolności, aby wyłudzić pieniądze, przez co Ci „prawdziwi” jasnowidze, mieli gorszą reputację.

Sporą część książki, autorka poświęca postaci Stefana Ossowieckiego, który był uważany za jasnowidza. Dowiadujemy się na przykład o tym, że ów polski inżynier, przepowiadał spotkanym ludziom, kiedy umrą. Sołowianiuk pisze bardzo dużo na ten temat, w zasadzie do tego stopnia, że możnaby to uznać za książkę o Ossowieckim i innych. Tytuł ten oddawałby w dużej mierze jej zawartość.

Ogólnie rzecz biorąc, pozycja ta jest ciekawa, napisana zręcznie i uporządkowana z sensem. Jeśli ktoś ma ochotę zapoznać się z tematem, to szczerze polecam.