Harry Potter i magiczny quiz

Harry Potter i magiczny quiz to jest coś co jak zobaczyłabym za dzieciaka, to dosłownie oszalałabym. Nie wiem czy z radości, ale z pewnością w głowie pojawiłaby mi się dzika fascynacja, zadziwienie i chęć klikania i słuchania rozbrzmiewających z urządzonka dźwięków i poleceń. Moment, chyba właśnie opisałam to co i tak się pojawiło, mimo wieku, który już od dawna trudno uznać za dziecięcy. Cóż, jak widać to maszyna wielopokoleniowa…

O co w tym wszystkim chodzi?

Chodzi o to by zdobyć Puchar Domów, zdobywając więcej punktów niż nasi przeciwnicy. Startujemy z 200. punktami i otrzymujemy dodatkowe za poprawne odpowiedzi, a za błędne są nam odbierane. Ale spoko, nic nie musicie liczyć. Nie potrzeba Wam ani kalkulatora, ani notesu, ani nawet super pamięci w głowie, która zakoduje to co się wydarzyło podczas gry by później podliczyć punkty. To sprytne urządzonko ogarnie za nas wszystko.

A co to znaczy to „wszystko”, co właściwie za nas ogarnie? Wytłumaczy zasady rozgrywki. Zada pytanie. Powie czy dobrze odpowiedzieliśmy. Podliczy punkty. Powie kto zwyciężył. Czyli generalnie nie musimy tutaj czytać instrukcji, nie musimy robić notatek. Po prostu siadamy, włączamy maszynę, słuchamy i postępujemy zgodnie z instrukcjami. Ot cała filozofia. Proste, nie?

Co mamy w pudle?

  • „maszynę”
  • baterie
  • instrukcję

Zalety:

– ładne wykonanie
– atrakcyjna zabawka
– prosta obsługa
– uniwersum Pottera
– wciągająca zabawa
– da się grać samemu
– baterie w zestawie
– przyjemna muzyczka
– nie trzeba czytać instrukcji
– dwa poziomy trudności

Wady:

– wersja filmowa
– brak informacji, że to quiz filmowy

Czy warto walczyć o Puchar Domów?

I tak i nie. Harry Potter i magiczny quiz to z pewnością super gadżet dla fanów HP, bo pięknie wygląda i po prostu jest to taki fajny bajer. Bo o ile np, taki Story Cubes z Harrym to świetna zabawa, tak tutaj nie mamy tylko kostek, ale całą maszynę, która do nas gada, zabawia nas i rzuca dziwne, karcące teksty gdy np. klikniemy coś za szybko. Jest to dość zabawne doświadczenie.

Natomiast jest też druga, ciemna strona quizu. Jako miłośniczka książek z serii i osoba, która nie zna wszystkich filmów i ich nie lubi (oglądałam chyba jedną część i nie wiem czy przebrnęłabym przez więcej) jestem zniesmaczona faktem, że pytania i wiedza dotyczą właśnie filmu. A jak wiadomo, często elementy książkowe na ekranie wyglądają zupełnie inaczej. Zatem odpowiadając na pytanie zgodnie z wiedzą książkową, zdarza się, że odpowiadamy źle, bo w filmie było inaczej i tracimy punkty. Jest to frustrujące i potrafi zniesmaczyć nawet największych fanów! I teraz nie mówię o sobie, tylko o Potterowej fance nr 1, która to dostrzegła ten błąd i była oburzona takim rozwiązaniem (dzięki za tę cenną uwagę!)

Zatem aspekt filmowy sprawia, że część mnie buntuje się na polecanie tego quizu. Choć w sumie nie, mogą być quizy na podstawie filmów i to jest ok, bo domyślam się, że kinowe produkcje też mają rzeszę wielbicieli. Natomiast to co wydaje mi się karygodne i nie fair, to brak informacji, że produkt dotyczy filmu, nie pierwowzoru jakim jest książka. Ani na pudełku, ani w instrukcji, ani na stronie wydawcy nie zauważyłam takiej informacji. I to jest to co sprawia, że pojawia się we mnie bunt i niechęć względem quizu.

Choć z drugiej strony… ta maszyna jest naprawdę bardzo fajna. Pięknie świeci, pięknie gra i zwyczajnie ma się ochotę mieć coś takiego w swojej kolekcji. Zatem patrząc na te dwa, kluczowe w moim odczuciu kryteria, to trudna decyzja. Kupować czy nie? Grać czy nie grać? Chcieć ten quiz czy nie chcieć? Na szczęście ja tej decyzji podejmować nie muszę, bo już mam go w swoim posiadaniu, co w sumie bardzo mnie cieszy. Ta decyzja to Wasz problem. W razie jakbyście się zdecydowali, poniżej macie listę sklepów, w których możecie dorwać produkt w najniższej cenie.

Podstawowe informacje:
Liczba graczy: 1 – 4
Wiek: 8+
Czas gry: 15-20 minut

Za grę dziękuję wydawnictwu:

znaki rebel3