Czas na zmianę. Podręcznik hipnotycznego wywierania wpływu – Richard Bandler

„Czas na zmianę. Podręcznik hipnotycznego wywierania wpływu” to książka dobra, jednakże nie dla każdego, a przynajmniej nie na początek przygody z hipnozą.

Richard Bandler jako współtwórca NLP ma na swoim koncie sporo książek, które zostały przetłumaczone także na język Polski i wydane przez wydawnictwo Onepress. Osoby, które chcą poznać podstawy NLP a także hipnozy, będą mogły zaznajomić się z tą wiedzą. Jednak nie sądzę, aby „Czas na zmianę” był odpowiednią książką na dzień dobry.

Już na samym wstępie otrzymujemy informacje, że tekst jest zapiskiem różnych warsztatów. Czytając czuje się, że lepiej byłoby słuchać tych treści, obserwując jednocześnie osobę, która je prezentuje, jej zachowanie. Byłoby to z pewnością ciekawsze doświadczenie, bardziej efektywne jeśli chodzi o przyswojenie wiedzy, szczególnie u słuchowców czy też kinestetyków. Nie znaczy to, że treść jest zła do czytania. Nie jest. Jednak momentami nie do końca rozumie się, o co tak naprawdę chodzi. Szczególnie trudne pojęcie pewnych kwestii będzie dla tych, co dopiero zaczynają wdrażać się w temat.

Owe warsztaty, a także ich zapis, są na poziomie zdecydowanie wyższym niż początkujący. Wiele rzeczy już trzeba znać, umieć, by w pełni zrozumieć prezentowane ćwiczenia. Trzeba posiadać już pewne doświadczenie, aby móc z powodzeniem powtórzyć pokazywane tam techniki. Przynajmniej tak jest w moim odczuciu.

Jednak to co znajduje się na samym końcu, rekompensuje całość. Obszerny słowniczek pojęć, metamodel, submodalności, system reprezentacji i wiele innych przydatnych rzeczy znajduje się w załącznikach z tyłu. Jest to niesamowicie wygodne, jeśli chcemy sobie szybko coś przypomnieć. Wszystko możemy tam znaleźć, bardzo łatwo, jak w encyklopedii. Szczerze mówiąc nie wiem, czy tę lekturę nie powinno się zacząć czytać od końca. Najpierw nauka, przyswojenie całej wiedzy teoretycznej z końca książki. Następnie dopiero treść warsztatów i ćwiczenia praktyczne. Taka kolejność wydaje mi się mieć więcej sensu.

Podsumowując: książka jest dobra, ale nie na początek. Aczkolwiek załączniki to olbrzymia zaleta tej publikacji. Wielka, jeśli nie największa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *