Bits travel

Bits travel to gra przywodząca na myśl grę Fits. A właściwie to jak już mamy być bardziej precyzyjni, to Fits travel. To samo wydawnictwo, ten sam twórca, małe, podróżne pudełeczko i do tego ten tetrisowy klimat.

O co w tym wszystkim chodzi?

Chodzi o to by zdobyć jak najwięcej punktów. To za co są one przyznawane, dowiadujemy się przed rozpoczęciem każdej z trzech rund. Odsłaniamy kafelek z informacją i już wiemy jakie układy klocków pomogą nam zdobyć punkty, a jakie sprawią, że je utracimy.

Każdy z graczy ma swój komplet kafelków składających się z dwóch kwadracików. To który z nich należy wyłożyć, zależy od wylosowanego dla wszystkich kafla zawierającego taką właśnie informację. Zatem w dużej mierze Bits jest rozrywką losową. Niemniej ta losowość choć irytująca, nie odbiera całkowicie przyjemności z zabawy.

A przynajmniej mi nie odebrała, bowiem bawiłam się bardzo dobrze. Tetrisowe układy, kombinowanie, wymyślanie jak zdobyć możliwie najwięcej punktów. Sprawiało mi to niesamowitą satysfakcję.

Co mamy w pudle?
– 56 kafelków
– 4 rampy
– 6 kafelków startowych
– 9 kart zadań
– 4 plansze
– 14 kart budowy
– instrukcję

Zalety:

– jasna instrukcja
– prosta mechanika gry
– spora regrywalność
– ładnie wykonana
– woreczki strunowe
– trzeba myśleć
– różne warianty
– dobrze się skaluje
– wariant jednoosobowy

Wady:

– losowość
– brak interakcji

Czy w ogóle warto dopasowywać klocki?

Gra jest zbliżona do tych z serii Fits, bardzo się z nimi kojarzy. Jakbym miała zastanowić się, która z nich jest najlepsza, to subiektywnie powiem, że właśnie Bits. Rozrywka sprawiała mi większą satysfakcję niż jej poprzedniczki od Reinera Knizi. Bawiłam się lepiej, a świadomość, że to małe pudełko mogę zabrać ze sobą praktycznie wszędzie, cieszy mnie do teraz.

Bits travel to bardzo dobra propozycja nie tylko na podróże, ale też w momencie gdy chcemy jakąś szybką, prostą partyjkę, niezależnie od tego czy gramy solo czy z ekipą do 4 osób. Bardzo dobrze się skaluje, nikt nikomu nie wchodzi w drogę i można grać do woli, zwłaszcza, że to dość regrywalna pozycja.

Liczba graczy: 1 – 4 osób
Wiek: 8 – 108 lat
Wydawca: Egmont
Autor: Reiner Knizia
Opracowanie graficzne: Piotr Kania

Za grę dziękuję wydawnictwu:

egmontlogo