Escape Room: Ucieczka z Alcatraz

Ucieczka z Alcatraz – kolejna część serii Escape Room od Foxgames. Kolejna, która nie przebiła Magicznej Sztuczki, więc ta nadal pozostaje dla mnie numerem jeden w cyklu.

Alcatraz to z pewnością temat świetnie zapowiadający się klimatycznie. Wątek dla mnie osobiście pociągający, fascynujący. Niestety, zawiodłam się.

Co mamy w pudle?

  • 64 karty z zagadkami
  • wieści z Alcatraz

Owszem, więzienny klimat może był, natomiast rozwiązania i sposoby wykonywania zadań w moim odczuciu były dość infantylne. Wymyślając odpowiedzi co jakiś czas rzucaliśmy zdania: „To pewnie chodzi o TO. Ale jeśli to będzie TO, to jest to straszliwie głupie.” Niestety, praktycznie zawsze to było właśnie TO.

Zatem sama gra nie była trudna, aczkolwiek momentami rozczarowująca. Spodziewałam się rozwiązań na wyższym poziomie, może nawet trudniejszych. Niemniej zdarzały się też zagadki ciekawe. Były tu fajne rozwiązania, trochę mniej pospolite. Aczkolwiek po takiej ilości gier czy prawdziwych escape roomów nie powiedziałabym, że trafiło się tu coś innowacyjnego, bo niestety nie.

Zalety:

– czytelna grafika
– idealna na dwie osoby
– prosta mechanika
– małe, poręczne pudełko
– ostrzeżenia antyspoilerowe
– klimat
– możliwe przerwy
– tryb solo
– fabuła

Wady:

– niektóre zagadki

Czy warto uciekać z Alcatraz?

Tak. Generalnie należę do tych osób, które uważają, że każdy Escape room, nie ważne czy pudełkowy czy rzeczywisty warto obskoczyć. Jeśli pytanie byłoby zadane inaczej: czy lepiej zagrać w Ucieczkę z Alcatraz czy może w Magiczną Sztuczkę, bez zastanowienia odpowiedziałąbym, że wygrywa sztuczka. Natomiast jeśli chcecie wiedzieć czy sięgnąć po Alcatraz, niezależnie od tego w co już graliście/zamierzacie grać, odpowiedź brzmi: tak. Bo generalnie dla wszystkich pokoi ucieczek zawsze jestem na „tak”, nawet jeśli później się irytuję i na nie wrzucam. Tutaj tak nie było, czyli tym bardziej: macie kolejną pozycję do sprawdzenia!

Podstawowe informacje:
Liczba graczy: 1 – 6 osób
Wiek: 12+
Autorzy: Martino Chiacchiera, Silvano Sorrentino
Wydawca: FoxGames

Za grę dziękuję wydawnictwu:

logo-foxgames-2013-color-rgb-01

Za grę dziękuję wydawnictwu: