Memento mori

Memento mori to gra, która nie tylko przyciągnęła mnie wyglądem, tytułem, ale też samą ideą i tematyką. Otóż nie często gra się w coś w czym istotna jest informacja jak ktoś umarł i kiedy. Było to dla mnie na tyle intrygujące i ciekawe, że musiałam sięgnąć po ten tytuł.

Jak nie trudno się domyślić – przegrałam. To już nie tylko kwestia tego, że moja pamięć do nazwisk jest tragiczna, dużej części osób nie znałam lub myliłam z innymi. No i oczywiście znajomość historii, ogarniania jakichś dat, kojarzenia logicznego co kiedy mogło być… Nie, to nie moja bajka…

Co ciekawe, w ogóle nie przeszkadzało mi to w zabawie. Bo to że przegrywam, nie znaczy, że nie mam funu z samej gry. A ta gra to naprawdę całkiem spory fun, mimo dość ponurej tematyki.

Układamy kolejno karty, albo względem długości życia, czasu narodzenia lub śmierci. Wybieramy sobie kategorię by utworzyć chronologiczny ciąg. Trochę takie Wtedy kiedy tylko mamy wspólne linie czasu, a wydarzenia są powiązane stricte z długością życia i nic więcej.

Fajnym manewrem jest także możliwość zdobycia dodatkowego punktu przy niektórych kartach, jeśli odgadnie się przyczynę śmierci. Nie muszę chyba dodawać, że nigdy mi się to nie udało, prawda?

Kart jest całkiem sporo, zatem spokojnie można przelecieć kilka partii bez powtarzania kart. Niemniej myślę, że nawet jak się powtórzą, to i tak nie ogarnę i znów przegram.

Czy warto? Tak. Bo to coś innego. Ciekawego. Ale co najważniejsze, gra jest przepięknie wydana. Co prawda brakuje mi tu wypraski, która trzymałaby wszystko w ryzach i karty nie fruwałyby po całym pudle, ale poza tym wykonanie jest proste, bardzo satysfakcjonujące wizualnie. Zatem polecam, nawet jeśli jesteście jak ja i przy sporej ilości kart będziecie wykrzykiwać ze zdziwieniem: „jak to, to on nie żyje?!”

o mamy w pudle?

  • 3 karty kategorii
  • 200 kart postaci
  • instrukcję

O co w tym wszystkim chodzi?

Zalety:

– prosta mechanika
– szybka rozgrywka
– pięknie wydana
– różne poziomy trudności
– klimat
– tematyka


Wady:

  • ?

Czy warto układać zwierzęcy stos?

Podstawowe informacje:
Liczba graczy: 1-10 osób
Wiek: 12+
Czas gry: ok. 15 minut
Autor: Julien Teilhet

Za grę dziękuję wydawnictwu:

znaki rebel3