Poster Book – Adventure Time

Poster Book Adventure Time to kolejna propozycja z serii, wydana przez Studio JG. Jeśli chcecie coś poczytać, to zdecydowanie nie jest to zabawka dla Was. Treści nie ma, gdyż nie o treść tutaj chodzi. Zbiór plakatów został stworzony po to, aby wyglądać ładnie. Ale czy wygląda?

Format A4, dość grube, ładnie zafoliowane. Z tyłu informacja o tym, że plakaty mają format A2, że są wielkie i jest ich dwadzieścia. Pod spodem miniaturki, żebyśmy już przed odfoliowaniem wiedzieli, czego się spodziewać wewnątrz. Nie ma na co czekać, wolę zobaczyć jak to wygląda „na żywo”, nie na maleńkich zdjęciach. Otwieram!

Pod folią czeka mnie zaskoczenie. A w zasadzie to dwa: dobre i złe. Dobre jest takie, że plakaty są luzem. Nie wiem czemu, ale obawiałam się, że będzie to podane niczym cieniutki, zszywany komiks i strony będzie trzeba sobie wyrwać. Taką potworną wizję miałam, która na szczęście nie okazała się być rzeczywistością. Kartki są luzem, niczego nie wyrywamy. Ale minusem jest to, że są one BARDZO luzem. Chyba nawet za bardzo. Otóż okładka, jest tu tylko okładką. Po odpakowaniu wszystko nam wypada. O ile ładniejsze, lepsze i praktyczniejsze byłoby tu zastosowanie teczki. Nic by nie fruwało, a po wyjęciu zawartości, mielibyśmy piękną teczuszkę z naszymi ulubionymi bohaterami. No, ale nie mamy, szkoda.

Zaczęłam przyglądać się temu, co wyślizgnęło mi się na stół. Wedle zapowiedzi, plakaty A2 (jak ktoś nie wie, to mówię, że to takie A4 x 4). Zatem Złożone są dwa razy, więc musimy liczyć się z tym, że na każdym obrazku będzie wyrobiony krzyż. Jednakże jeśli rozprostujemy, powiesimy plakat, nie powinien być on widoczny. Niestety, od tej reguły również mamy wyjątek. Jeden arkusz jest tak mocno zagięty, że niebawem może doczekać się dziury, ciągnącej się przez sam środek, a to już na pewno będzie widoczne.

Przymierzając się do kupna plakatów, dobrze jest zastanowić się jak zamierzamy je stosować. Jeśli chcemy powiesić sobie jeden i co jakiś czas wymieniać go na inny z serii – Poster Book jest świetnym rozwiązaniem. Jeśli natomiast jesteśmy fanami Adventure Time i pragniemy obwiesić cały pokój plakatami, wykorzystać wszystkie, to tutaj uwaga! Bo owszem, plakatów jest dwadzieścia, ale są one dwustronne. Zatem jednocześnie, możemy powiesić tylko dziesięć. W dodatku może się zdarzyć tak, że te, które spodobają nam się najbardziej, będą znajdować się na jednym arkuszu, co postawi nas przed straszliwym dylematem: który wybrać?! Zatem jeśli idziemy na ilość, nie na jakość, to powinniśmy zakupić dwa Poster Booki lub poszukać innej alternatywy plakatowej.

posterbook

Grafiki znajdujące się na plakatach nie są monotonne. Różnią się między sobą, zarówno kolorystyką jak i stylem. Mam kilka swoich ulubionych, niektóre traktuje neutralnie, jeszcze inne mi się nie podobają. Bardzo dobrze, że mi się nie podobają, bo to znaczy, że komuś z odmiennym gustem mogą się spodobać, a z kolei te przeze mnie uwielbiane, to jemu nie będą pasowały. Urozmaicenie w tym przypadku jest kluczowe, gdyż każdy może odszukać coś co jego chwyci za serce lub zniechęci.

Wizualnie plakaty wyglądają ładnie. Błyszczące, duże, żywa kolorystyka. Jak się powiesi, przyciągają wzrok. Ale lepiej, żeby tego wzroku nie przyciągnęły za mocno, za blisko. Z bliska (z bardzo bliska), nie wyglądają już tak rewelacyjnie. Nie mówię, że wyglądają źle, ale nie jest to wygląd perfekcyjny. Kontury nie są tak gładkie i wyraźne, jakbym chciała aby były. Momentami obrazy wydają się być nie ostre, lekko rozpikselowane. Oczywiście, aby to wyłapać trzeba się przyjrzeć. Zapewne nikt przy zdrowych zmysłach tak dogłębnie nie przygląda się plakatom. Ja się przyjrzałam i nie byłam usatysfakcjonowana tym, co wypatrzyłam.

Ale po chwili dotarło do mnie, że przecież to plakat, tylko plakat. To ma wisieć na ścianie. Ma dodawać uroku pomieszczeniu. Ma przypominać o wspaniałym uniwersum Adventure Time. Ma cieszyć oko, bawić. Do tego wszystkiego perfekcyjna kreska nie jest konieczna. I bez niej to działa, spełnia swoje zadanie. Więc jeśli nie zamierzasz się wpatrywać godzinami z bardzo bliska, a wyłącznie powiesić plakat, by cieszył oko, to Poster Book jest idealną opcją dla Ciebie!


Za tę pozycję dziękuję wydawnictwu:
studio jg