Konspiracja: Uniwersum Abyss (edycja niebieska)

O co w tym wszystkim chodzi?

Chodzi o to by wypełnić swoją izbę lordów jak najlepszymi lordami. Najlepszymi w tym wypadku znaczy: dającymi najwięcej punktów. Bowiem tutaj punkty mają największe znaczenie i obrana przez nas strategia jest istotna.

Ta niewielka, niepozorna gra w uniwersum Abyss okazuje się nie być tak niewielka. Widząc małe pudełeczko, spodziewałam się jakiejś fajnej, poręcznej karcianki. I fajna to ona jest – fakt. Natomiast ku mojemu zaskoczeniu, zajmuje ona tyle miejsca na stole co nie jedna, rozbudowana strategia. I choć mamy tu tylko karty lordów, od czasu do czasu dokładamy na nie jeszcze mniejsze karty miejsc, to jednak przestrzeń jest potrzebna. O ile w przypadku gry na dwie osoby jeszcze da się upchnąć na niewielki stolik, tak już przy trzech czy czterech osobach może to być problematyczne. A jako że gra świetnie się skaluje, to z radością będziemy grać w różnych konfiguracjach, zwłaszcza, że jest ona bardzo regrywalna.

Oczywiście ilość zajmowanej przestrzeni nie jest jakimś turbo dużym problemem. Niemniej widząc małe pudełko, można spodziewać się czegoś poręcznego. Zatem zabrałam Konspirację na wakacje i w takich warunkach było to trochę uciążliwe. Na szczęście daliśmy radę. A daliśmy radę, bo to bardzo fajna i prosta gra, więc motywacja była duża.

Co mamy w pudle?
– 24 karty miejsc
– 20 żetonów herbów
– żeton władcy pereł
– karta z torem pereł
– znacznik pereł
– instrukcję

Zalety:

-metalowe pudełko
– ładne grafiki
– małe pudełko
– prosta mechanika
– szybka rozgrywka
– duża regrywalność
– negatywna interakcja
– dobrze się skaluje

Wady:

-zajmuje dużo miejsca na stole


Czy warto rekrutować lordów?

Według mnie tak. Przekonywanie lordów, zbieranie swojej ekipy, rozwijanie swej armii to coś co sprawiało mi dużą satysfakcję. Konieczność myślenia, kombinowania, sprawdzania różnych strategii a przy okazji przeszkadzania przeciwnikom to coś co nakręcało mnie na kolejną, kolejną i jeszcze jedną rozgrywkę.

Myślę, że Konspiracja jest idealną małą – dużą grą. Małą, z racji przestrzeni półkowej. Dużą, z powodu ilości potrzebnej przestrzeni na stole. W dodatku jest tak pięknie wydana, że trzeba ją mieć. Zwłaszcza jeśli jesteśmy fanami Abyssowego uniwersum, wtedy jest to zdecydowanie must have w naszej kolekcji. Ja polecam bardzo, przede wszystkim za prostotę, ale nie banalność rozgrywki. Z przyjemnością będę do niej wracać nie raz.

Podstawowe informacje:
Liczba graczy: 2 – 4
Wiek: 8+
Czas gry: 30 minut
Autorzy: Bruno Cathala, Charles Chevallier

Za grę dziękuję wydawnictwu:

znaki rebel3