Buła, pizza, kot, ser, koza

Buła, pizza, kot, ser, koza to bardzo, bardzo dobra imprezówka. Gra jest tak fajna, tak wciągająca, że mogę to stwierdzić i oficjalnie to powiedzieć, mimo iż na żadnej imprezie nie byłam od dawna, a od 3 miesięcy siedzę w izolacji, na kwarantannie i wszelkie gry rozgrywam wyłącznie dwuosobowo lub online. Tej gry online nie rozegramy, ale jako dwuosobówka także sprawdzi się bardzo dobrze!

 

Co mamy w pudle?

  • 64 karty
  • instrukcję (a nawet dwie!)

O co w tym wszystkim chodzi?

Chodzi o to by jak najszybciej pozbyć się kart. Każdy z graczy wykłada po jednej, mówiąc przy tym kolejne słowo z naszej tytułowej wyliczanki. Lecimy: Buła, pizza, kot, ser, koza, buła, pizza, kot, ser, koza, buła, pizza, kot, ser, koza… W momencie gdy wypowiedziane słowo będzie spójne z tym znajdującym się na karcie, trzeba jak najszybciej klepnąć stos wyłożonych kart. Osoba, która zrobi to jako ostatnia, zbiera stos kart i dokłada je do swojej puli, po czym zaczyna kolejną rundę.

Tak jak wspomniałam, póki co miałam możliwość gry tylko we dwie osoby. Ale choć z założenia jest to imprezówka, przeznaczona na więcej, bo aż do 8. osób, to i tak bawiłam i nadal bawię się wyśmienicie. Gra jest bardzo dynamiczna, bardzo szybka, ale też bolesna. Poza wymienionymi w tytule kartami, są także karty specjalne, takie jak: Narwal, goryl i świstak. Gdy pojawi się któryś z nich, zanim przyklepiemy stos musimy najpierw pokazać odpowiedni gest. Gdy robi się to w pośpiechu, przeważnie się cierpi, bo za mocno uderzy się w stół, klatkę piersiową, lub przywali się sobie w głowę. A później śpiesząc się trzepie się z całej siły ręką w stos kart, a czasem dodatkowa ręka walnie w naszą… Ogólnie sporo w tym cierpienia… Ale jakie to cierpienie jest przyjemne i zabawne!

Grając, wyobraziłam sobie jak to musi idiotycznie wyglądać dla kogoś z zewnątrz. Większa ekipa siedzi, trzyma jakieś karty, wyrzuca po jednej, wykrzykuje bezsensowne słowa totalnie od czapy, uderza się w pierś, wali w stół, udaje, że ma na głowie róg z dłoni… To musi wyglądać komicznie, a zarazem niepokojąco. Myślę, że to jedna z tych gier w które strach grać w miejscu publicznym, bo może się okazać, że nie będziemy mogli dokończyć rozgrywki, bowiem rękawki kaftana okażą się zbyt mocno związane by można było przyklepać karty. Ale wiecie co? Warto zaryzykować!


Zalety:

– prosta mechanika
– szybka rozgrywka
– piękne wykonanie
– pudło na magnes
– małe pudełko
– dobrze się skaluje
– ćwiczy refleks

Wady:

– „błąd” na dwie osoby (w skrajnych przypadkach)
– sklejające się karty
– trudno rozstrzygnąć na dwie osoby

Czy warto odróżniać ser od pizzy?

Warto, aczkolwiek muszę przyznać, że niekiedy jest to bardzo skomplikowane. Czasem ta pizza wygląda jak ser. Czasem chce się klepnąć bułę, bo z niej też wystaje ser. A niekiedy kot wygląda jak koza i vice versa. Obrazki są przepiękne, różnorodne, urozmaicone i przez to strasznie potrafią zmylić. Co oczywiście sprawia, że gra jest jeszcze bardziej ekscytująca.

Grając w dwie osoby, złożyło się tak, że trafiliśmy na pewien błąd. W grze może wyskoczyć error, który ciężko obejść, niemniej wydaje mi się, że trzeba mieć wybitne szczęście (tak jak my), aby doszło do takiej sytuacji. A sytuacja wygląda następująco. Jedna z osób ma tylko jedną kartę, którą jest buła i zaczyna. Kładzie kartę, mówi buła, a przeciwnik przyklepuje. W związku z tym, znów zabiera tę kartę i rozpoczyna kolejną rundę: kładzie kartę, mówi buła, przeciwnik przyklepuje, bo przecież wie co to za karta i nie wiem co musiałoby być z nim nie tak, by w takiej sytuacji nie zdążył. No i to tak trwa i trwa. I tak się zapętliliśmy i uznaliśmy, że no nie, to bez sensu, odpuszczamy, gra ma laga!

Ale tak jak już wspomniałam, taka sytuacja jest mega rzadka. To co jest większą trudnością na dwie osoby, to rozstrzygnięcie kto położył rękę pierwszy. Bo o ile przy większej ilości graczy, karty zbiera ten co był ostatni, tak tutaj kluczowy jest pierwszy gracz, a niekiedy bardzo trudno ogarnąć kto nim jest. Ale tak na prawdę, czy to jest aż takie ważne? Według mnie najważniejsza jest dobra zabawa, a w tej grze jest ona na mega wysokim poziomie! Zdecydowanie jedna z lepszych imprezówek, w jakie zdążyło mi się grać (mimo iż żadnej imprezy jeszcze nie doczekała)! Polecam bardzo!

Podstawowe informacje:
Liczba graczy: 2 – 8
Wiek: 8+
Czas gry: 10 minut
Autor: Dave Campbell (II)
Wydawca: Rebel

Za grę dziękuję wydawnictwu:

znaki rebel3